Z jakich tkanin zrobione są stroje sportowe?

Stroje sportowe to osobna kategoria ubrań. Powinny one zapewniać maksymalny komfort w trakcie aktywności fizycznej. To ważne, aby były przewiewne i lekkie, a także dopasowane do ciała. Dlatego w ich produkcji kluczowe znaczenie mają materiały, z jakich powstają. Co znajduje się w składzie ubrań sportowych?

Poliester – zdecydowany lider wśród tkanin sportowych

Bawełna już dawno została zdetronizowana jako główna tkanina sportowa. Obecnie najczęściej stosowany do produkcji ubrań do treningów jest poliester. Jego główną zaletą są właściwości hydrofobowe, co oznacza, nie nasiąka on łatwo wodą. Poza tym jest lekki i odporny na wpływ promieniowania słonecznego, ścierania oraz większości środków chemicznych. Sportowe stroje PES są łatwe do utrzymania w czystości, bez problemu można usunąć z nich większość plam w trakcie prania. Poliester jest tkaniną trwałą, a przy tym niedrogą. W produkcji ubrań często dodaje się do niego elastyn, który nadaje materiałowi większej elastyczności i pozwala lepiej dopasować się do sylwetki sportowca. Stroje sportowe z poliestru świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku treningu wewnątrz sali, jak i na świeżym powietrzu.

Polipropylen – wygodna i lekka tkanina

Producenci strojów sportowych chętnie sięgają również po polipropylen, zwłaszcza w przypadku bielizny termoaktywnej. Materiał nie absorbuje wilgoci, a za sprawą niewielkich kanalików jest w stanie odprowadzać pot w czasie treningu. Jest także izolatorem termicznym. Często występuje z domieszką jonów srebra, które neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Bawełna – idealna dla alergików

Bawełniane sportowe stroje najlepiej sprawdzają się do jogi, pilatesu czy joggingu, które nie są aż tak intensywnymi treningami. Materiał jest miękki i przyjemny dla skóry, a także lekki i przewiewny. Łatwo chłonie pot. To idealna tkanina dla alergików. Spokojnie można prać ją w prace, nawet w wyższych temperaturach. W produkcji ubrań sportowych do bawełny zwykle dodaje się poliester, który mniej chłonie wilgoć.

Membrany sportowe – na deszcz i niepogodę

Membrana sporotwa to innowacyjna tkanina, a jej główną zaletą jest wodoszczelność. Jednocześnie pozwala ona skórze oddychać. Jest cienka, a zarazem odporna. Wielu sportowców ceni ją za to, że jest wygodna i łatwo dopasowuje się do ruchów ciała. Produkuje się z niej głównie kurki, spodnie, obuwie i rękawice dla osób trenujących na świeżym powietrzu.

Jak widać, istnieje wiele materiałów, z których tworzyć można ubrania sportowe. Ich właściwości dopasować można do rodzaju uprawianej aktywności fizycznej, ciesząc się wygodnym strojem.

Brak komentarzy