Leczenie urazów sportowych

Sport staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Ludzie, wiodący siedzący tryb życia, po wykonaniu obowiązków odreagowują biegając czy uprawiając sporty zespołowe. W ten sposób dbają o zdrowie i sylwetkę. Jednak pomimo wielu zalet aktywność fizyczna ma także ciemniejszą stronę. Kontuzje. Dotykają one zarówno amatorów jak i zawodowców. W przypadku profesjonalistów żyłowanie coraz lepszych wyników wymaga większego obciążenia podczas treningów, zarówno w wymiarze czasowym jak i intensywności wykonywanych ćwiczeń. Obciążony organizm jest bardziej podatny na kontuzje, a leczenie urazów sportowych wymaga nie tylko czasu, ale także specjalistycznej wiedzy. Zawodowi sportowcy korzystają z zespołu fizjoterapeutów, którzy dbają o jego prawidłową kondycję oraz minimalizują ryzyko, pomagają szybko wrócić do formy.

 

Jednakże amatorzy też powinni korzystać z opieki profesjonalisty. Konsultacje z fizjoterapeutą pozwalają znacząco poprawić bezpieczeństwo i sprawność amatora sportu, pomagają poprawić wyniki oraz zapewniają szybszy powrót do treningów w przypadku kontuzji. Zlekceważenie urazu może prowadzić do trwałych i nieprzyjemnych powikłań, a nawet zakończenie naszej sportowej przygody.

 

Przed każdym treningiem warto się do niego przygotować. Porządna rozgrzewka to absolutna podstawa. Rozgrzane mięśnie i stawy są mniej podatne na urazy. Przed rozpoczęciem przygotowań do zawodów warto wprowadzić też cykl ćwiczeń wzmacniających organizm. Przyzwyczajając ciało do wysiłku, na przykład na siłowni, oraz wzmacniając nasz układ mięśniowo-szkieletowy ułatwiamy sobie treningi w wybranej przez nas dyscyplinie. Idealne do tego celu są zajęcia ogólnorozwojowe prowadzone w prawie każdej porządnej siłowni. Trening pod okiem doświadczonego trenera pomoże nam prawidłowo wykonywać wszystkie ćwiczenia, a także zoptymalizować trening, by dał jak najlepsze efekty, a jednocześnie był bezpieczny. Po wysiłku fizycznym warto się rozciągnąć. Dzięki temu zrelaksujemy mięśnie oraz unikniemy bolesnych zakwasów. Powinniśmy także skonsultować się z lekarzem, który może wykryć przeciwwskazania do trenowania wybranej przez nas dyscypliny. Dla osób cierpiących na nadwagę czy przewlekłe choroby serca lub krążenia konsultacja ze specjalistą jest punktem obowiązkowym, od którego trzeba zacząć zanim założymy nasz strój gimnastyczny, chwycimy rakietę lub wsiądziemy na rower.

Jeśli jednak nie uda nam się uniknąć kontuzji powinniśmy nie nadwyrężać bolącego miejsca, robić zimne okłady, nałożyć opaskę elastyczną. Jednak nic nie zastąpi wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty. Leczenie urazów sportowych domowymi sposobami może nie wystarczyć. Warto udać się do Kliniki Chirurgii endoskopowej ( https://www.sport-klinika.pl/sport-klinika/o-sport-klinice/) w celu upewnienia się czy nasza kontuzja nie wymaga interwencji specjalisty. Zdrowie jest tylko jedno, więc czy warto ryzykować?

Brak komentarzy