Urazy są jedną z najczęstszych przyczyn, z powodu których zgłaszamy się do lekarza. Poważne wypadki, jak złamania czy uszkodzenia głowy wymagają oczywiście interwencji chirurgicznej, ale na co dzień mamy do czynienia z mnóstwem drobnych urazów, z którymi bez problemu możemy sobie sami poradzić w domu.
Czy można się w jakikolwiek sposób przygotować na wypadek urazu?
Nigdy nie wiadomo, kiedy przytrafi nam się coś przykrego. Dobrze jest wyposażyć swoją apteczkę domową w niezbędne środki. Oprócz różnego rodzaju opatrunków, należy uzupełnić apteczkę w leki przeciwbólowe i maść przeciwzapalną. Poza tym warto jest mieć pod ręką zestaw leków homeopatycznych.
Głównym lekiem, którego również nie może nam zabraknąć jest Arnica montana. Jest skuteczna przy każdym urazie. Stosuje się ją przy wszelkiego rodzaju uderzeniach, siniakach czy krwiakach. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, zmniejsza krwawienie i skraca czas gojenia się rany.
W okresie zimowym bardzo popularne są sporty zimowe. Czy można coś polecić narciarzom i snowboardzistom?
Na urazy stawów i ścięgien dobrze zadziała lek na bazie Ruta graveolens. Jest skuteczny przy wszelkiego rodzaju skręceniach i zwichnięciach.
Jak możemy się wspierać w przypadku poważniejszych urazów jak np. złamania?
Jeśli doszło do złamania kości, niezbędna jest oczywiście wizyta u chirurga. Można jednak dodatkowo podać homeopatyczny lek Symphytum, który wspomoże zrastanie się kości. Natomiast jeżeli poślizgnęliśmy się na śliskim chodniku i upadliśmy na kość ogonową, może pomóc nam Hypericum perforatum.
A co zastosować na drobne zranienia?
W przypadku zranień, otarć skóry, pomaga lek Calendula. Przyspiesza gojenie się ran i zapobiega powstawaniu blizn. Gdy rana nie jest otwarta, warto posmarować ją maścią z nagietka.
Naturalne leki dobrze się sprawdzają w walce z bólem?
Zdecydowanie tak. Metody naturalne przynoszą bardzo dobre rezultaty. Zawsze jeśli działamy w zgodzie z naturą, możemy spodziewać się korzystnych efektów.