Problem pogorszenia wzroku dotyczy, niestety, wszystkich ludzi. Po czterdziestym roku życia soczewka oka zaczyna tracić elastyczność, czego efektem jest utrata ostrości widzenia obiektów znajdujących się blisko oraz położonych daleko od obserwatora. Ten naturalny proces nazywany jest prezbiopią (choć bardziej powszechny jest termin starczowzroczność) i nie da się go uniknąć. Czy to znaczy, że w pewnym wieku każdy będzie musiał zrezygnować z ulubionych aktywności tylko ze względu na spadek ostrości widzenia? Jak skorygować widzenie z dali i bliży? Na szczęście współczesna optyka opracowała metody korekcji wzorku idealne dla prezbiopów.
Prezbiopia to postępujący zanik zdolności do akomodacji oka. W praktyce oznacza to, że ostrość tracą zarówno obiekty oddalone, jak i te oglądane z bliska. Coraz trudniej przeczytać gazetę i posługiwać się telefonem; takich samych trudności nastręcza odczytywanie znaków drogowych. Do niedawna problem ten rozwiązywano za pomocą dwóch par okularów, z czego jedne przeznaczone były do codziennych aktywności, drugie zaś służyły głównie do czytania oraz wykonywania precyzyjnych czynności (jak robótki ręczne, majsterkowanie). Takie rozwiązanie było proste i skuteczne, choć z drugiej strony mało praktyczne, o czym wie każdy, kto nie mógł oddać się chwili relaksu z książką w ręku, bo okulary do czytania akurat gdzieś się zawieruszyły. Nieustanne pilnowanie obu par okazywało się szczególnie uciążliwe dla osób, które w drugiej połowie życia wciąż chciały oddawać się ulubionym aktywnościom oraz pasjom.
Niedogodności wiążące się z nieustannym noszeniem przy sobie dwóch par okularów posłużyły za inspirację do stworzenia lepszego, wygodniejszego rozwiązania. Dziś bez problemów można zakupić okulary progresywne, które gwarantują doskonałą ostrość widzenia w trzech obszarach: w dali, bliży oraz odległościach pośrednich. Ten przełom w optyce pozwala na ograniczenie się do jednej, wielozadaniowej pary okularów, które zapewnią komfort w czasie prowadzenia samochodu, obsługiwania komputera czy zabawy z dziećmi lub wnukami.
Jakim sposobem udało się osiągnąć taki efekt? Soczewki w okularach progresywnych podzielone są na strefy, z których każda odpowiada innym potrzebom. Górna część soczewki przeznaczona jest do dali, dolna - do wykonywania precyzyjnych czynności oraz oglądania przedmiotów z bliska. Strefa środkowa odpowiada za ostrość obiektów w pośrednich odległościach. To właśnie tej konstrukcji okulary progresywne zawdzięczają swoją funkcjonalność.
Prezbiopia jest nieuchronna, ale nie musimy godzić się na ograniczenia, a dzięki rozwojowi technologii oraz optyki mamy dostęp do rozwiązań, które na stałe poprawiają jakość życia.
Więcej informacji znajdziesz na www.czasnawzrok.pl