Na pewno spacerując alejkami galerii handlowej mijasz czasem taki sklepik. Za witryną włóczki w kolorach tęczy, pod ladą wielobarwne nitki i mnogość wszelkich maleńkich elementów: koraliki, guziki, pomponiki, cekiny. Do tego różne rodzaje igieł, suwaki, wstążki, ozdoby. Galeria rozmaitości - wszystko, co potrzebne do szycia. Czy jednak tylko do szycia?
Pasmanteria - kopalnia skarbów
Pasmanterie, czy to stacjonarne, czy te funkcjonujące w internecie, kojarzą nam się najczęściej jako sklepy mocno sprofilowane, zaopatrzone z myślą o określonym kliencie - zwykle będzie to profesjonalna krawcowa, osoba, która szyje hobbystycznie, bądź mama urwisa, który przetarł spodnie na kolanach, albo zgubił guzik w nowym sweterku. Tymczasem pasmanterie to też kopalnie skarbów dla wszystkich pasjonatów wszelakich robótek ręcznych. Inspiracji w zasobach sklepów pasmanteryjnych poszukiwać mogą zwłaszcza osoby zajmujące się tworzeniem biżuterii.
Co znajdziesz w pasmanterii?
Istnieje wiele technik wytwarzania biżuterii. Najprostsze z nich polegają na nawlekaniu koralików na sznurki, bądź w przypadku kolczyków - przystosowane do tego druciki. Jednakże, jeśli chodzi o biżuterię handmade, ograniczeniem jest tylko wyobraźnia twórcy. Materiałów do jej tworzenia warto poszukiwać nie tylko w sklepach, które reklamują się jako magazyny z biżuteryjnymi półproduktami, ale też w innych miejscach, takich jak np. targi staroci, second handy, czy właśnie pasmanterie. W ich ofercie znajdziemy nie tylko różnorodne sznurki i koraliki, ale też pompony, ostatnio bardzo modne chwosty, z których powstają zjawiskowe kolczyki i naszyjniki, rzemienie, które można wykorzystać do produkcji bransolet, nie tylko damskich, ale też męskich, ozdobne tekstylne kwiatki, czy też piórka, barwione na różne kolory. A ponadto wiele innych ozdobnych elementów, którym nadać można nowe zastosowanie, umiejętnie wplatając je w biżuteryjny projekt.
Niektóre techniki tworzenia ręcznie biżuterii wymagają użycia nici. Są to, między innymi: haft koralikowy, haft sutasz, plecionki kumihimo, makramy. Dobrze zaopatrzona pasmanteria z pewnością ma w ofercie wiele rodzajów nici, spośród których klient może wybrać najbardziej odpowiedni do stworzenia swojej pracy.
Moda na rękodzieło nie przemija i ciężko się temu dziwić. W końcu o przedmiotach stworzonych ręcznie mówi się, że mają duszę. Zwykle artysta nie wykonuje dwóch takich samych projektów, więc biżuteria handmade jest synonimem unikalności i oryginalności. A w czasach łatwej dostępności materiałów do jej tworzenia, artystą może być każdy i każdy też może dumnie nosić swoje dzieło, bądź obdarowywać wytworem własnych rąk swoich bliskich. Dobrze jest pamiętać, że w poszukiwaniu twórczych inspiracji, warto jest zajrzeć do pasmanterii.