Jak wyleczyć nietrzymanie moczu?

http://www.maciejzalewski.pl/

 

Problemy dotyczące nietrzymania moczu mogą dotknąć każdego z nas. Fakt ten często jest ukrywany przez pacjentów przed lekarzami. Choroba ta wydaje się często czymś wstydliwym. Jednak ukrywanie jej - nie będzie odpowiednie dla naszego zdrowia. Problem ten przede wszystkim należy skonsultować wraz z specjalistą.

 

Objawy

 

Pierwsze oznaki, po których możemy rozpoznać problem są zazwyczaj bagatelizowane. Rozpoczynają się zazwyczaj od nagłego parcia na pęcherz, gdy nawet jest on wypełniony do połowy. Niekoniecznie zawsze jest to proste w utrzymaniu. Nietrzymanie początkowo może zdarzać się w nocy. Problemy te powoduje zazwyczaj nadreaktywny pęcherz.

 

Przyczyny nietrzymania moczu

 

To czym jest spowodowany problem - będzie zależny od rodzaju choroby. Pamiętajmy, że jako rodzaje możemy uznać:

 

- Wysiłkowe nietrzymanie moczu (występujące nawet podczas drobnego wysiłku fizycznego),

- Naglące (skutek silnego parcia na pęcherz oraz cewkę moczową, które jest ciężko opanować),

- Wynikające z nadmiernego przepełnienia.

 

Powodem występowania problemu jest zazwyczaj osłabienie dna miednicy (mięśnie kegla). Powstać mogło na skutek otyłości, zaawansowanego wieku, problem dotyczyć może również kobiet w ciąży. Do grupy ryzyka będziemy należeć również podczas przyjmowania pewnego typu leków, odbywania cukrzycy, zakażenia dróg moczowych, zaburzeń neurologicznych, przebytych operacji, a nawet przez uwarunkowania genetyczne.

 

Leczenie nietrzymania moczu

 

W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza. Specjalista początkowo może zaproponować leczenie nietrzymania moczu, które nie będzie wymagać wykorzystywania leków lub odbycia operacji. Lekarz może zaproponować nam zmianę nawyków, które mogą powodować problemy. Zaleceniami może być regularne oddawanie moczu, ćwiczenie mięśni miednicy, czy nawet masaże medyczne.

 

W poważniejszych przypadkach specjalista może zalecić zabiegi inwazyjne. Lekarze w większości przypadków stosują techniki polegające na wszczepieniu pod cewkę moczową specjalistycznej taśmy, która będzie wzmagać produkcję kolagenu. Nowo powstałe włókna zapobiegną wyciekowi moczu poprzez wsparcie cewki. Jest to metoda mało inwazyjna, sam zabieg trwa natomiast krótko - skuteczność oceniana natomiast jest na poziomie 90%.

 

Oprócz tego istnieje szereg pozostałych zabiegów. Wyboru odpowiedniego dokonamy po konsultacjach z lekarzem. Każdy specjalista doradzi nam sposób leczenia biorąc pod uwagę rodzaj nietrzymania moczu oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Zachęcamy do najszybszego udania się na konsultacje.

 

Komentarze

Brak komentarzy